Ebrima Drameh webb.png

Ebrima Drammeh provspelar i Östers IF

4/8/2026

Ebrima Drammeh, född 2008 från Gambia, har idag anslutit till oss för att provspela.

Den 193 centimeter långa mittbacken kommer från Stingers Football Academy i Gambia och kommer att inleda i P19 innan han slussas in i A-lagets träning.

- Ebrima har precis kommit hit och han kommer den här veckan och nästa vecka att köra i P19 innan han kliver in i vårt A-lag. Han kommer att vara här hos oss fram till mitten av maj innan han åker hem till Gambia igen, säger sportchef Ola Larsson och fortsätter:

- Det är en spelare som är säker i både det korta och långa passningsspelet. Han har en bra fysik och är en duktig huvudspelare både i försvarsspelet men även att hota på offensiva fasta situationer.

För Ebrima Drammeh blir det första gången han provspelar i Europa och han ser fram emot de kommande veckorna.

- Det ska bli väldigt kul att få visa upp sig här. Jag har hört mycket gott om Öster och ser fram emot min tid här, säger Ebrima Drammeh.