Nu står det klart att Roberth Björknesjö tar över som ny huvudtränare resterande delen av säsongen och han tillträder med omedelbar verkan.
Björknesjös senaste tränaruppdrag var i Djurgårdens IF där han klev in som interimtränare mellan oktober och december 2024. Under sin starka tid i Djurgården ledde han bland annat laget till slutspel i Conference League.
Den 52-åriga tränaren har tidigare under sin karriär varit verksam i bland annat Syrianska FC, Assyriska FF, IF Brommapojkarna och Vasalunds IF. Björknesjö har även en tidigare sejour i Öster då han var huvudtränare säsongen 2014.
Nu återvänder alltså Björknesjö till Öster och sportchef Ola Larsson förklarar vad som ligger bakom beslutet.
- Vi är i ett läge där vi behöver få in ny energi inför den allsvenska hösten och då passar ”Robban” in perfekt. Han har nyligen erfarenhet av ett liknande uppdrag i Djurgården och jag är övertygad om att detta är den bästa lösningen på kort sikt, säger Ola Larsson.
Roberth Björknesjö har anlänt till Växjö och leder sin första träning imorgon fredag.
- Det känns enormt inspirerande att komma till Öster och jag är både stolt och glad över att vara här. Jag vill komma in och bidra med min energi och att vi ska spela en energifylld fotboll. Det blir en spännande utmaning och jag ser verkligen fram emot att dra igång, säger Björknesjö.
Varmt välkommen till Öster, Roberth!

Roberth Björknesjö ny huvudtränare i Östers IF
9/8/2025
Relaterat

Bakom kulisserna på träningslägret
2/1/2026

Förlust mot Sarpsborg
2/1/2026

Ledarteamet i damlaget utökas
1/30/2026

Öster i Samhället - mer än bara fotboll
1/27/2026

Maja Zackrisson förstärker damlaget
1/26/2026

Bortakortet 2026 - ute nu!
1/25/2026

Lukas Pihlblad tränar med Ariana FC
1/25/2026

Förlust trots tidig ledning i utepremiären
1/23/2026

Samuel Burakovsky klar för Östers IF
1/22/2026

Michael Hartmann klar för Östers IF
1/22/2026





