Strålande insats mot HBK

10/4/2025

Den som hållt på Öster länge vet att laget inte alltid varit bäst i matcherna när det gäller mest, men idag såg vi inget av det. Frånsett några minuter i början var det totalt övertag och vi fick se drömmål av både Suhonen och Rodic, samt ett otroligt vackert förarbete av Varmanen till 2-0.


Klicka på "Visa match" för att se mer statistik kring matchen.


ROBBAN OM MATCHEN:

"Jag tycker att killarna får frukt av allt det vi jobbat med. Varenda dag nu i över en månad gör de allt jag ber dem och blir bara bättre och bättre och vi ska vara som bäst inför sista matchen. Men vi har tagit stora steg redan.

Jag tycker att alla matcher som jag varit här har varit bra. Vi har väldigt otur med ett par grejer mot Göteborg, annars tror jag vi kan rå på dem också. Mjällby, i andra halvlek är vi bättre än dem. I den här matchen är vi ju fruktansvärt bra, det är riktigt framåtlutat och bra."

Bildspel från matchen, foto: Andreas Nilelind/bilderna.it:


Se matchen i efterhand på HBO Max/Discovery+.



FÖRSTA HALVLEK

Höstvädret var tillbaka på Spiris Arena lagom till ångestmötet mot Halmstad, men även om regnet och blåsten - dock inte lika illa som det varnats för - höll i sig tog det inte lång tid för Öster att lösa upp publikens nervknutar. På vad som borde varit en svårspelad plan satt mycket rätt och redan i tredje minuten bjöds vi på en bra målchans. Daniel Ljung såg ut att ta ett skott för styrning från sin vänsterkant, Oscar Uddenäs tog emot, fick bollen med sig bra och avslutad hårt upp i krysset men på burgavelns utsida ur nästan obefintlig vinkel.

Lite nervöst hann det ändå bli i sjunde minuten, när unge Kapsimalis satte fart på sin vänsterkant och tog sig ända in i straffområdet, men sedan tog det stopp mot Östers mittlås. Det rödblå försvaret stod oftast rätt idag, vilket visade sig fyra minuter senare när först Boman och sedan Yeboah borde kunnat hota, men i båda fallen satte Mattis Adolfsson bara kroppen bakom och klev in och tog bollen.

I 14e minuten såg det lovande ut när Ljung spelade fram Dennis Olsson till vänster och tre rödblå fanns inne i boxen, men Boman kunde kasta sig och blocka ut till hörna.

Fyra minuter senare blev det riktigt farligt när Ljung vann boll högt och skickade in den i mitten till Uddenäs, som tyvärr inte hittade vinkel med vänstern utan la äver bollen för ett avslut med högerfoten, som gick strax över högra krysset.

I 25 minuten kom s ett jätteläge, när Alibek Aliev stressade gästernas målvakt Tim Erlandsson att slå ut bollen rakt upp i banan till Uddenäs. Yttern fick bollen lite för långt ifrån sig och kom svårt till avslutet, som han lyfte förbi Erlandsson men precis över ribban.

Nu var det svettigt framför hemmastå. Bara minuten senare var det Tatu Varmanen som var nära, efter ett snabbt uppspel efter att Robin Wallinder resolut snott bollen framför tårna på Yeboah. Ett inspel från vänster missade alla inne i boxen och rullade ut ur straffområdet där Varmanen klippte till och satte ett lågt skott som strök via vänstra stolpen ut till inspark.

I 32 minuten gav Östers spelövertag äntligen utdelning. En vänsterhörna nickades ner mot Suhonen, som inte riktigt nådde den men kunde jobba fram en ny hörna från höger. Denna skickade in av Olsson på pannan på Ljung men Erlandsson kunde rädda med bröstet. På andrabollen visade Suhonen eminent teknik när han cykelsparkade in ledningsmålet.

Efter en trygg men lite lugnare period bjöds vi i 41 minuten på en ny godbit, denna gång i förarbetet. Varmanen fick bollen från Daniel Ask, vände runt med två spelare och sökte sig ner mot kortlinjen innan han la in bollen mot första stolpen där Ljung mötte och distinkt tryckte in 2-0 på halvvolley.

Bara två minuter senare kunde det blivit mer. Ask vann boll vid mittlinjen och vi spelade snabbt upp till Uddenäs som tog sig inåt, gick mellan två spelare och föll på Kurtulus - ett läge där vi nog var många som ville ha straff men som nog i ärlighetens namn var en helt oskyldig ihopspringning, vilket domare Ladebäck också tyckte.

I de sista sekunderna av de tre stopptidsminuterna innan paus blev det ändå lite spännande. Halmstads Ascone lyfte in en lång frispark som Wallinder inte kom åt riktigt i utboxningen och bollen fastnade inne i boxen men försvaret kunde hålla undan.


ANDRA HALVLEK

Efter paus fick vi se betydligt mer avvaktande spel. Förutom en omställning i 47 minuten där Ljung var nära att nå in med bollen till en fri Uddenäs, men inlägget fastnade på en försvarare, hände inte mycket de första tio minuterna av andra.

I 55 minuten kom sedan gästernas bästa chans till reducering. Allansson lyfte in en frispark som slank in bakom backlinjen till Granath som nickade strax utanför högra stolpen.

Därefter satte hemmalaget mer fart igen. I 57 minuten rensade HBK-försvaret rakt på Uddenäs som tog sig in och avslutade hårt nära högra stolpen men målvakten kunde styra ut till hörna.

Fyra minuter senare sprang sig Aliev fri på en boll från Ljung men målvakten hann ut och kunde glidtackla iväg bollen.

Kvarten före full tid kom så ett jätteläge att utöka när Ljung hittade en bra boll fram på inbytte Christian Kouakou som tagit en fin löpning och hann först, men lyckades inte vinkla avslutet över Erlandsson.

Istället var det den andre spelaren som bytts in samtidigt som skulle spika igen matchen. När Halmstad skulle spela upp bollen efter ett par Österhörnor stal Christensen den och petade fram till Vladimir Rodic som tog sig inåt och sedan med magisk precision satte en yttersida via ribban in i vänstra krysset.

Gästerna jobbade ändå på och i 82 minuten fick Wallinder göra en bra räddning efter att en retur studsat ut och Turgott hunnit först, men Östermålvakten tog sig ner och fick undan bollen.

Wallinder gjorde sedan en bra räddning även på Ascones rappa avslut i 86 minuten och stod för en bra reflexräddning för att hålla nollan.

Närmre kom inte hallänningarna, och vi går därmed in i landslagsuppehållet med en bra känsla efter sju poäng de senaste fyra matcherna.