Roberth Björknesjö inför cupmatchen mot Räppe

9/8/2025

Imorgon tisdag är det dags för den andra omgången av Svenska Cupen och det är Räppe GoIF som står för motståndet. Vinnaren tar sig vidare till gruppspelet nästa säsong och för vår nya huvudtränare Robert Björknesjö har det varit intensiva dagar som lett fram till morgondagens match.

- Det ska bli kul att lira match men jag hade hellre haft träningar om jag ska vara krass eftersom vi fokuserar allra mest på Allsvenskan just nu. Med det sagt är Svenska Cupen viktig för oss och vi ska göra en bra prestation där vi går för att vinna. Det är lite synd att vi inte får hålla ihop truppen och att jag får jobba på det jag vill i träning med några pass till men nu är det som det är, säger Björknesjö och fortsätter:

- Vi kommer att byta en hel del spelare under matchen och testa lite olika. Jag tycker att det viktiga med den här matchen är att de saker vi jobbat med under mina tre träningspass börjar att synas och att vi hittar många goa klipp som vi kan använda i feedbacken på onsdag.

Vad är det som ni fokuserat på under dina första träningar?

- Vi har jobbat mycket med högt försvar och hur vi ska agera där. Vi har även jobbat med omställningar, egen tredjedel och offensiv tredjedel så vi har inte hunnit med lågt försvar och de bitarna än utan de får spelarna sköta själva imorgon. De saker vi inte har hunnit träna på kommer vi att göra på fredag.

Hur ser du på morgondagens motstånd?

- Vi ska sätta oss nu i eftermiddag och titta på det, så jag kommer att ha en bra bild av Räppe.

Redan på söndag väntar ett viktigt Smålandsderby i Allsvenskan när IFK Värnamo kommer på besök till Spiris Arena och Roberth Björknesjö beskriver hur hans arbete är upplagt i veckan.

- Den här veckan handlar egentligen allt om matchen mot Värnamo. Jag kommer att göra en hel del byten imorgon mot Räppe och de spelarna som inte får spela någonting kommer att få träna väldigt hårt på onsdag medan de andra får köra en hel del återhämtning. Sedan jobbar vi vidare med hur vi ska spela och till videogenomgången på onsdag ska vi försöka hitta många fina klipp på det som vi jobbat under dessa tre dagar. Därefter förbereder vi oss fullt ut inför Värnamo på träningen på fredag.

Svenska Cupen sänds på Expressen och ni som har +Allt på Smålandsposten har också tillgång till sändningen.