David Seger säljs till CSKA Sofia

David Seger anslöt till Öster i jaunari 2024 och har sedan dess gjort 47 tävlingsmatcher i den rödblåa tröjan. På dessa matcher har Seger noterats för nio mål och tio assist. Nu står det klart att den 25-åriga mittfältaren säljs till den bulgariska huvudstadsklubben CSKA Sofia. 

Tf sportchef Christian Järdler förklarar vad som ligger bakom beslutet att sälja David Seger. 

- Det finns alltid olika parametrar i varje enskild affär. David har gjort ett stort avtryck i Östers IF under sin tid här och vi är glada att ha hjälpt honom på vägen mot att få möjligheten att uppnå sin dröm. Han har varit tydlig med att detta är en möjlighet som han vill ta och vi har nått en överenskommelse med CSKA Sofia som vi är nöjda med, säger Järdler och fortsätter:

- Vi tackar David för sin tid hos oss och önskar honom stort lycka till. Han är en omtyckt spelare och människa som alltid är välkommen tillbaka. 

Under sin förhållandevis korta tid i Öster satte David Seger ett stort avtryck och kommer alltid att bli ihågkommen som en av hjältarna som tog oss tillbaka upp i Allsvenskan. Så här beskriver han sitt val att lämna Öster för att testa vingarna som utlandsproffs. 

- Jag har fått en väldigt bra möjlighet att uppnå en stor milstolpe i min karriär. Det har varit ett stort mål för mig att få spela ute i Europa och förhoppningsvis slåss i Europaspel så det är en väldigt fin möjlighet för mig. Det är en möjlighet som jag verkligen kände att jag vill ta för det är inte säkert att man får den allt för många gånger, säger Seger. 

Efter hemmamatchen mot Mjällby som blev Segers sista i Östertröjan för den här gången fick han motta extra varma applåder från supportrarna och han är tydlig med att betona vilken fin tid han haft i Östers IF.

- Jag vill rikta ett stort tack till hela föreningen. Jag har haft en fantastisk tid här i klubben och utvecklas väldigt mycket som både spelare och person. Dessutom har jag lärt känna många fantastiska människor så jag vill egentligen tacka alla. Lagkamrater, tränare, all personal i klubben och ett stort stort tack till supportrarna. Jag har fått mycket kärlek av dem, även nu efter Mjällbymatchen, och det värmer i hjärtat väldigt mycket, säger David Seger och avslutar:

- Det är något jag alltid kommer att ha med mig och förhoppningsvis är det på återseende i framtiden. 

Tack för din tid i Öster och lycka till framöver, David!